Roraty w naszej parafii – Parafia Łekno
Ogłoszenia duszpasterskie – I Niedziela Adwentu (28.11.2021)
28 listopada, 2021
Ogłoszenia duszpasterskie – II Niedziela Adwentu (05.12.2021)
5 grudnia, 2021
Ogłoszenia duszpasterskie – I Niedziela Adwentu (28.11.2021)
28 listopada, 2021
Ogłoszenia duszpasterskie – II Niedziela Adwentu (05.12.2021)
5 grudnia, 2021
Roraty w naszej parafii

Rozpoczął się okres roratów, czyli Mszy Świętych, które odprawiane są w dni powszednie przez cały okres trwania Adwentu, aż do wigilii Bożego Narodzenia. W naszym kościele, msze roratnie odbywają się w środy o godz. 17.00. i w piątki o godz. 6.00. Dlaczego powinniśmy chodzić na roraty i co sprawia, że są one tak ważne w życiu każdego katolika? Otóż roraty sprawowane są ku czci Najświętszej Maryi Panny a symbolem obecności Matki Bożej podczas Mszy Świętej jest zapalona przy ołtarzu biała świeca z niebieską wstążką, czyli tzw. roratka. Zdarza się również, że wierni przychodzą do kościoła z własnymi lampionami, które – zgodnie z przekazem płynącym z Przypowieści o pannach roztropnych i nierozsądnych (Mt 25) – stanowią symbol czuwania oraz oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Sama nazwa „roraty” jest bardzo poetycka i wywodzi się natomiast od pierwszych słów antyfony Rorate coeli, desuper („Niebiosa, spuśćcie rosę”). Pieśń ta stanowi wyraz oczekiwania na nadejście Mesjasza i nieodłącznie wiąże się z Adwentem, gdzie przygotowujemy się nie tylko do przeżycia świąt Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim do paruzji, tj. ponownego przyjścia Jezusa Chrystusa. Zapraszamy do udziału w roratach wszystkich wiernych naszej parafii!